Patricia Staaf och Björn Lundgren vid Centrum för akademiskt lärarskap letar nu efter piloter som vill testa system i den pågående upphandlingen av ny virtuell lärmiljö (VLM). Så här skriver de:
Det finns nu möjlighet för ett antal lärare, studieadministratörer och studenter att testa system som är aktuella i den pågående upphandlingen av ny lärplattform. Totalt deltar ca 15 lärosäten i testningen.
De som deltar i testningen förväntas:
- Delta i informationsmöte tillsammans med Systemförvaltare Björn Lundgren kl 09.00 – 10.00 21/11.
- Delta i webinarium med de fyra leverantörer som är aktuella i den pågående upphandlingen, 1 timme per leverantör. Schema är inte fastställt ännu och det kommer att vara möjligt att se inspelningar av webinarierna i efterhand om man inte kan delta den aktuella tiden 21 – 22/11.
- Testa de fyra systemen utifrån ett antal givna uppgifter som tex skapa inloggningsuppgifter, ladda upp dokument o.d. Detta kan man göra när och var man vill. Uppskattningsvis upp till 8 timmars arbete. Medarbetarna uppmanas ta tid på sitt arbete. Perioden 21 – 30/11.
- Delta i ett avslutande och summerande möte inkl lunch. 30/11 11 – 13.00
AKL ersätter intresserade piloter för den nedlagda tiden, upp till 15 timmar per person.
Är du intresserad går det bra att mejla Björn Lundgren så snart som möjligt.
förmedlar Andreas